Almanya’da DAVA krizi büyüyor

Almanya’da, AKP ve Erdoğan taraftarı 4 Türk kökenli tarafından kurulan DAVA Partisi (Demokratische Allianz für Vielfalt und Aufbruch- Çeşitlilik ve Uyanış İçin Demokratik İttifak) krizi büyüyor.

Partinin lideri Tevfik Özcan, 9 Haziran’da Avrupa Parlamentosu seçimlerine katılacaklarını, asıl hedeflerinin ise 2025 yılında Almanya’daki genel seçimlere girmek olduğunu vurguladı. Özcan, şu anda bir grup olduklarını ve tam partileşme yolunda adımlar attıklarını belirtirken, parti programı da hazırlandı.

Partinin, öncelikle başta Türkler olmak üzere ülkedeki 5 milyon göçmen kökenlinin oyuna talip olduğu bir kez daha vurgulandı. Almanya’daki Türklerin yüzde 67’sinin Erdoğan’a oy vermiş olmasına güveniliyor ve çifte pasaportlu olanların DAVA’ya oy vereceği hesaplanıyor.

“İSRAİL NEFRETİ, HAMAS DESTEĞİ”

Öte yandan Alman medyasında DAVA’yla ilgili sert yorumlar dikkat çekti.

Tagesspiegel gazetesi, DAVA’nın Erdoğan’ın Almanya’daki kolu olduğunu yazdı. Frankfurter Allgemeine Zeitung, Der Spiegel ve FOCUS gibi yayın organları ile ZDF televizyonu, DAVA’nın AKP ile Erdoğan tarafından, AB ve özellikke de Almanya’da etkinliğini artırmak için kurulduğunu belirtti. Partinin mali kaynakları da sorgulanıyor.

Die Welt ise DAVA için “İsrail nefreti ile yüklü, Erdoğan lobisi parti” derken, bazı yöneticilerinin HAMAS destekçisi olduğu vurgulandı.

Bu bağ kanıtlanırsa, DAVA Partisi’ne karşı yasal bazı yaptırımların ve hatta yasağın gelmesi mümkün olacak. Çünkü Almanya’da anti-semitist politikaları savunmak ve terör oluşumlarını desteklemek yasak. Ayrıca başka bir ülkeden para veya benzeri yardım almak da partinin yasaklanmasını mümkün kılabiliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x