Elektrik Faturalarında Yeni Dönem: Anlık Olarak Görülecek

Türkiye’de son yıllarda yaşanan yüksek enflasyon, birçok harcama kaleminde artışa neden olurken, faturalardaki fiyat artışları da vatandaşı canından bezdirmiş durumda.

Fatura miktarlarına itirazlar tarihin en yüksek seviyesine yükselirken, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) şikayetlerin ardından yeni sistem için harekete geçti.


ELEKTRİK FATURASI ANLIK OLARAK ÖĞRENİLECEK

Milli Akıllı Sayaç Sistemi (MASS) adı verilen uygulama ile Türkiye genelini kapsayacak taslağa göre tüketiciler, fatura dönemlerinde anlık olarak ne kadar elektrik harcadıklarını ve güncel fatura tutarlarını görebilecek. Akıllı elektrik sayaçları ile yürütülecek sistemde verilere anlık olarak cep telefonu ile ulaşılacak ve mobil uygulama üzerinden bağlı bulunan apartmandaki tüm tüketim verileri takip edilebilecek.

KOMŞULARIN FATURALARI TAKİP EDİLEBİLECEK

Böylece hane sahipleri, faturaya konu ay içerisinde yaptıkları harcamalar ile komşularının harcamalarını kıyaslayabilecek.

Mobil uygulama aynı zamanda planlanmış elektrik kesintileri hakkında da güncel bilgileri aktaracak.

SAYAÇLARIN DEĞİŞİMİNDE ÜCRET ALINMAYACAK

Elektrik dağıtım sistemine bağlı sayaçların MASS kapsamına dahil edilmesi, gerekli teçhizatın, altyapının ve akıllı sayaçların kurulumu, işletilmesi ve bakımı ile mevcut sayaçların akıllı sayaçlar ile değiştirilmesi, dağıtım lisansı sahibi tüzel kişinin sorumluluğunda olacak.

Bu nedenle kullanıcılar, sayaç değişikliği için herhangi bir bedel ödemek zorunda kalmayacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x