Meta’nın Twitter rakibi Threads, Avrupa’da daha fazla kullanıcı için kullanıma sunuldu

CEO Mark Zuckerberg, Meta’nın Twitter rakibi Threads’in artık Avrupa Birliği’nde mevcut olduğunu duyurdu. Zuckerberg , Threads’teki bir gönderisinde “Bugün Threads’i Avrupa’daki daha fazla ülkeye açıyoruz” diye yazdı . Lansman, hizmetin Temmuz 2023’te ABD’de ve İngiltere de dahil olmak üzere dünya çapında 100’den fazla ülkede kullanıma sunulmasının ardından geldi. Ancak şu ana kadar Threads, AB’de yaşayan 448 milyon kişiye sunulmadı ve şirket, Hatta AB merkezli kullanıcıların hizmete VPN aracılığıyla erişmesini bile engelledi .

Bugünkü lansmanla aynı zamana denk gelecek şekilde Meta, bölgedeki kullanıcılara bir profile ihtiyaç duymadan konulara göz atma olanağı sunuyor . Ancak aslında içerik yayınlamak veya içerikle etkileşimde bulunmak yine de bir Instagram hesabı gerektirecektir. Hareket daha önce Wall Street Journal tarafından bildirilmişti .

Şirketin AB ülkelerinde hizmeti başlatmadaki gecikmesi, büyük oranda bloğun Büyük Teknoloji suiistimallerini dizginlemek ve oyun alanını eşitlemek için tasarlanmış kapsamlı bir mevzuat olan Dijital Pazarlar Yasası’nı yakın zamanda yürürlüğe koymasına bağlandı . Her ne kadar Meta düzenlemeye doğrudan isim vermese de, Instagram başkanı Adam Mosseri gecikmeyi “gelecek yıl yürürlüğe girecek bazı yasalara uymadaki karmaşıklıklardan” sorumlu tuttu. DMA kapsamında “geçit bekçileri” olarak tanımlanan Meta gibi şirketlerin Mart 2024’e kadar gerekliliklere uyması gerekiyor.

Threads’in Instagram ile sıkı entegrasyonunun AB düzenleyicileri ile sorun yaratabileceği yönünde spekülasyonlar var. Temmuz 2023’te kullanıma sunulduğunda kullanıcılar mevcut Instagram hesapları aracılığıyla kaydoldu ve takip ettikleri tüm Instagram kullanıcılarıyla hızlı bir şekilde bağlantı kurabildi. Bu azaltılmış sürtünme, Threads’in birkaç gün içinde hızlı bir şekilde 100 milyon kullanıcıyı toplamasına yardımcı oldu , ancak Meta’nın DMA’nın kendi tercihine karşı kurallarına ters düşebileceğine dair endişeleri artırdı .
Threads bugün Instagram ile başlangıçta olduğu kadar sıkı bir şekilde iç içe değil. Kasım ortasında platform, kullanıcılara Instagram hesaplarını silmeye gerek kalmadan Threads hesaplarını silme olanağını ekledi . Ancak hizmetler arasındaki bağlantılar devam ediyor; Hizmette paylaşımda bulunmak için hâlâ bir Instagram hesabına ihtiyacınız var.
Threads, kısmen Instagram’ın popülaritesinden faydalanması ve kısmen de Elon Musk’un X’indeki (eski adıyla Twitter) kaostan faydalanması sayesinde hızlı bir şekilde benimsenirken, üçüncü taraf verileri, Meta platformunun ilk dalgalanmanın ardından kullanıcıları elinde tutmakta zorlandığını öne sürdü . AB lansmanı neredeyse kesinlikle yeni kullanıcı sayısında artışa yol açacak; Sorun, Threads’in lansmanından bu yana onları korumak için gelişip gelişmediği ve yeterince yeni özellik ekleyip eklemediğidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x