Özgür Özel: Ümit Özdağ kendisini gündeme getirmek istiyor

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, son genel seçimde Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ’ın eski genel başkan Kemal Kılıçdaroğlu’yla imzaladığı gizli protokolü yayınlaması hakkında “Bunu bir siyasi parti kendisi için gündemde kalma aracına çevirmek istiyor. Ben böyle bir şeyin tarafı olmak istemem. Beyefendi şimdi protokolü falan yayınlamış. O kendisini gündeme getirmek istiyor” ifadelerini kullandı.

Yerel seçimde ittifak yapmayacaklarını fakat iş birlikleri olabileceğini söyleyen Özel, “Meral Hanım’la, onun deyimiyle Meral Ablam ile beraber pek çok zorluğu aşacağımıza inanıyorum. Bunun için de ben üzerime ne düşüyorsa yapacağım. Umutla baktığım bir süreç” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın cumhurbaşkanı seçilmek için gereken yüzde 50+1 oy alma şartının kaldırılması açıklamasını değerlendiren Özel, “Erdoğan, MHP’den kurtulmaya çalışıyor. Türkiye’de çok önemli bir yoksulluk var, enflasyon var. Türkiye’nin gündemi bambaşka, bunlar gündemi başka bir şey ile meşgul ediyorlar” dedi.

CHP Genel Başkanı Özgür Özel’in, Sözcü Televizyonu canlı yayınında gazeteci Uğur Dündar’ın sorularına verdiği yanıtlardan başlıklar şöyle:

(Eski CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ arasında cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci turu öncesinde imzalanan protokol) “Bu protokolden haberdar olmadığımızı kamuoyuna açıklamıştım. Geçirdiğimiz kurultay sürecinde de bu konu oldu ama bunu bir siyasi parti kendisi için gündemde kalma aracına çevirmek istiyor. Ben böyle bir şeyin tarafı olmak istemem.

Beyefendi şimdi protokolü falan yayınlamış. O kendisini gündeme getirmek istiyor ama ben o tartışmanın tarafı olmam. Cumhuriyet Halk Partililere atanmışlarla değil seçilmişlerle yöneteceğimi, bir daha gizli protokoller yapılmayacağını söylemiştim. Geriye dönüp de o konuya saplanmanın anlamı yok.”

‘YEREL SEÇİMDE İTTİFAK YAPMAYACAĞIZ, İŞ BİRLİKLERİ OLABİLİR’

(Yerel seçimlerde ittifak olacak mı?) Yerel seçimlerde ittifak yapmayacağız. Çünkü ittifak kelimesi çok yoruldu. El birliği ile o kelimeyi bayağı yıprattık. İttifak kelimesi artık çok olumlu çağrışım yapmıyor seçmenin kulağında. Ben ‘iş birliği’ kelimesini kullanmayı tercih ediyorum. Seçim bölgelerine özel iş birlikleri yapılabilir. Bu iş birliğinde mümkünse iki parti ama özel bir gereklilik varsa belki bazen üçe çıkabilir ama genelde iki partinin iş birliğinin, güç birliğinin doğru olacağını düşünüyorum.

‘MERAL ABLAM İLE BERABER PEK ÇOK ZORLUĞU AŞACAĞIMIZA İNANIYORUM’

“İş yerel seçim olduğunda bir sorumluluğumuz var hep beraber. O sorumluluk da şu: Ben kazanmazsam, sen kazanmazsan, biz kazanmazsak o kazanacak. O kim? Recep Tayyip Erdoğan. Muhalif seçmen, Erdoğan’ın üzerinde helikopterle uçup Araplara kupon arsa rezerve etmesini istemeyen seçmen. Bu seçmen, bizim ona kaybetmemize tahammül edemez. O zaman ne yapacağız? Yerel seçimlerde iş birlikleri yapmalıyız. Kaybettirecek formüller üzerinde durmak bize yakışmaz.

Ben Meral Hanım’la, Sayın Genel Başkan’ımızla, onun deyimiyle Meral Ablam ile beraber pek çok zorluğu aşacağımıza inanıyorum. Bunun için de ben üzerime ne düşüyorsa yapacağım. Umutla baktığım bir süreç. Mümkün olan en kısa sürede yapmalıyız. Olmazsa dünyanın sonu değil.”

‘ERDOĞAN, MHP’DEN KURTULMAYA ÇALIŞIYOR’

(Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yüzde 50+1 şartının kaldırılması çıkışı ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin açıklamasına ilişkin) “Erdoğan, MHP’den kurtulmaya çalışıyor. Türkiye’de çok önemli bir yoksulluk var, enflasyon var. Türkiye’nin gündemi bambaşka, bunlar gündemi başka bir şey ile meşgul ediyorlar. Memleketi meşgul etmeyin. Aranızda ne konuşursanız konuşun. Ben bunların ne ayrılığına ümit bağlarım, ne birlikteliklerinden tasa duyarım. Esas mesele bizim ne yapacağımız.”

‘FAKİRİN DAHA FAKİR OLDUĞU TÜRKİYE YERİNE BÜYÜMEDEN GENİŞ KİTLELERİN PAY ALMASI GEREKİYOR’

“Bundan sonra CHP’yi gördüğünüz yerde hem etkin hem yetkin hem enerjik; sadece mecliste, sadece kürsüde değil, sahada, tarlada, sokakta göreceksiniz. Türkiye’de tarım, iş gücü, ulaştırma, akaryakıt maliyetleri, enerji maliyetleri, kuraklık ve yanlış planlama yüzünden kendi vatandaşımızın tarım yapabilme, hayvancılık yapabilme imkanları da ortadan kalktığı için bugün çok büyük bir cenderenin içindeyiz.

Türkiye’de artık bambaşka bir siyasi anlayışın gelip, Türkiye’yi büyütmesi, Türkiye’yi kalkındırması, ekonomiyi ayağa kaldırması ve bölüşüme müdahale etmesi gerekiyor. Zenginin daha zengin, fakirin daha fakir olduğu bir Türkiye yerine artık büyümeden geniş kitlelerin pay alması gerekiyor.”

‘PERVİN CHAKAR BENİM DE ONURUM, GURURUMDUR’

(Pervin Chakar ve piyanist Paolo Villa’nın ‘Bir Opera Gecesi’ dinletisine katılmasına ilişkin) Devlet Bey de kızdı geçen gün… Kızacaksa Tayyip Bey’e kızacak önce. Pervin Chakar, TRT Kürdi’de çıkan tek opera sanatçısı. Pervin Chakar (eleştirilere ilişkin) öyle biriyse neden devletin televizyonuna çıkarıyorsunuz? Kaldı ki Pervin Chakar, ‘Türkiye Kürdistan’ı’ falan dememiş… Pervin Chakar’ın ‘Kürdistan’ ifadesini Tayyip Erdoğan da kullanıyor, ‘Irak Kürdistan’ı’ diye.

Muhteşem bir dinletiydi. Çıktık, çiçek vereceğiz, çok da tasarladığım bir şey değildi, elini uzatınca, sanatçıya duyduğum saygıdan bir de Atatürk’ün, Cumhuriyet’in değerleri böyledir, bir sanatçıya ve sanatına duyduğum saygıdan nezaketle elini öptüm. Ben sanatçının elini öptüm. Hiç pişman değilim. Yarın olsa yine aynı eli öperim. Pervin Chakar çıkıp da orada savaş çığırtkanlığı yapsa ben salonu terk ederim. Pervin Chakar benim de onurum, gururumdur.”

‘HALKIN GÖNLÜNDE OLAN BELEDİYE BAŞKANLARIMIZI TEKRAR ADAY YAPACAĞIZ’

“Elimizdeki belediyelerin tamamında anket başlattık. Büyükşehirlerimizden başlayarak anketler yapılıyor. Haftaya pazartesi sahaya çıkacak anketörlerimiz. Halkın gönlünde olan bizim de gönlümüzde. Seçildiğinden ileride olan, partinin oyundan ileride olan, halkın gönlünde olan belediye başkanlarımızı tekrar aday yapacağız. Halkın beğenmediği başkanları değiştireceğiz. Türkiye’de bütün seçim bölgelerinde aday çıkartacağız ve sandığı örgütümüzün önünden kaçırmayacağız. Kazanmamız güç olan yer de olsa örgütümüz karar versin.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x